Polecamy

Suche, piekące oczy? Sprawdź, co może być przyczyną!

Suche, piekące oczy? Sprawdź, co może być przyczyną!
/
/
Zdrowie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Suche i piekące oczy to dotkliwy objaw. Co może być jego przyczyną? A co ważniejsze – jak się go pozbyć? W tym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o tym, co może być przyczyną suchych i piekących oczu.

Zespół suchego oka

Jednym z najczęstszych powodów suchych i piekących oczu jest zespół suchego oka, czyli ZSO. Jest to nic innego jak zaburzenie filmu łzowego, które spowodowane jest małą ilość łez lub przez ich nieprawidłowym skład. 

Przyczyny

Przyczyn wystąpienia ZSO może być wiele. Zazwyczaj zaburzenie to pojawia się u osób po 40 roku życia. Do przyczyn zaliczane są także: zanieczyszczenie powietrza, palenie papierosów, pływanie w chlorowanej wodzie, noszenie soczewek kontaktowych, praca przy komputerze, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, a także choroby takie jak cukrzyca, schorzenia tarczycy i reumatyczne oraz trądzik różowaty.

Leczenie

A jak wygląda leczenie ZSO? Jedną z najskuteczniejszych metod jest zamknięcie punktów łzowych. Jest to prosty zabieg, który trwa zaledwie kilka minut. Po wpuszczeniu do oczu znieczulających kropli okulista zakłada do kanalików łzowych mikroskopijne koreczki. Koreczki te dobierane są w zależności od stopnia nasilenia objawów oraz ich zaawansowania – lekarz może zdecydować się na koreczki czasowe lub w przypadku cięższych przypadków ZSO na koreczki stałe.

Nużeniec ludzki

Inną przyczyną suchości i pieczenia oka może być nużeniec ludzki, czyli pasożyt żyjący na skórze człowieka, który wywołuje między innymi zakażenie spojówek i powiek.

Przyczyny

Nużeniec jest dość powszechny w środowisku, dlatego też nietrudno jest się nim zarazić. Do zarażenia dochodzi zazwyczaj po kontakcie z brudną pościelą lub odzieżą. Przyczyną zarażenia może być także stosowanie testerów kosmetycznych w drogeriach. 

Należy przy tym pamiętać, że u człowieka mogą wystąpić dwa rodzaje nużeńca – nużeniec ludzki oraz nużeniec krótki. 

Leczenie

Leczenie nużeńca powinno zostać przeprowadzone pod okiem sprawdzonego okulisty. Najczęściej leczenie opiera się na oczyszczaniu oczu oraz wprowadzeniu odpowiedniej higieny brzegu powiek. Stosuje się do tego specjalne chusteczki zawierające substancje likwidujące nużeńca, które znajdziesz w aptece. Konieczne jest także stosowanie odpowiednio dobranych przez lekarza leków w postaci maści. 

Fot.: Arina Krasnikowa/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Masz problem z przebarwieniami? Sprawdź jak możesz sobie z nimi poradzić!
/
Masz problem z przebarwieniami? Sprawdź jak możesz sobie z nimi poradzić!
Widzisz na swojej skórze coraz więcej przebarwień? Koniecznie dowiedz jak sobie z nimi poradzić!
Jak zaczynać dzień, żeby być pełna energii?
/
Jak zaczynać dzień, żeby być pełna energii?
Czujesz całodzienne zmęczenie i zastanawiasz się nad tym, jak mieć więcej energii? Możesz zadbać o to już o poranku.
Jak skuteczne jest dziś leczenie niepłodności?
/
Jak skuteczne jest dziś leczenie niepłodności?
Niepłodność stanowi wyzwanie dla wielu par, które marzą o posiadaniu potomstwa. Na szczęście, współczesna medycyna oferuje różnorodne metody leczenia, które mogą pomóc parom spełnić to marzenie.